W dniu 28 sierpnia w Sucharach odbyły się powiatowo-gminne dożynki.
Uczestnicy dożynek zebrali się na sucharskim „rynku”, skąd wraz z delegacjami wieńcowymi i przy muzyce, przeszli na pole dożynkowe. Tam wszystkich przywitał burmistrz Sławomir Napierała, który w okolicznościowym przemówieniu podziękował rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom za trud i zbiory, dzięki którym na naszych stołach nie zabraknie przysłowiowego polskiego chleba. Głos zabrali też starosta nakielski Tadeusz Sobol, przewodnicząca komisji rolnictwa Halina Mnichowska i sołtys Suchar Barbara Strzelewicz. Mszę dziękczynną celebrował proboszcz parafii pw. św. Stanisława ks. Tadeusz Michalak.
Po mszy św. przyszedł czas na uhonorowanie osób zasłużonych dla rolnictwa. Decyzją ministra rolnictwa honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Bernadeta Danielewska-Zygmunt, Sylwia Fac, Sławomir Kaczmarek, Józef Kowal, Andrzej Kuś, Elżbieta Minda, Stanisław Mnichowski, Tadeusz Ostrowski, Elwira Płaczek, Edward Romiński, Justyna Terpiłowska.
Odznaki wręczał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który potem w kilku słowach zwrócił się do uczestników dożynek. Głos zabrał także poseł na Sejm Jan Szopiński.
Starostami tegorocznych dożynek byli Małgorzata Ciaciuch i Mateusz Plener. Mateusz Plener z Suchar wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 60 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli owiec – merynos polski barwny. Udziela się w życiu wsi. Małgorzata Ciaciuch z Trzeciewnicy wraz z mężem i synem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 42 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli bydła. Starostowie przekazali chleb z tegorocznych zbiorów na ręce włodarza. Następnie poczęstowano nim uczestników dożynek.
Tradycyjnie wydarzenie wzbogacały liczne stoiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich („Sucharzanka” Suchary, Ślesin, „Występianki” Występ, Karnowo, Chrząstowo, Karnówko, Paterek). Było również stoisko SDOO Chrząstowo oraz szereg punktów gastronomicznych. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
W tradycyjnym konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy konkurowało 8 wieńców gminnych i po 2 z gmin Kcynia oraz Sadki. Komisja wyróżniła:
I m. – Suchary
II m. – Ślesin
III m. – Rozpętek
Dożynkom towarzyszyła wystawa przygotowana przez nakielskie muzeum pn. „Św. Idzi w polu nic nie widzi. Zwyczaje żniwne i dożynkowe na Krajnie”.
Oprawę artystyczną dożynek zapewniły: ZPiT „Krajna”, Wiktoria Vollmuller, Defis, Dawid Kartaszewicz z zespołem, a także zespół Kašubovci, który przyjechał do Suchar aż ze Słowacji. Na koniec do tańca przygrywał zespół Mario Band.
fot. Szymon Niemczewski
video: Karol Maliński
Pełna relacja z części artystycznej dostępna jest tylko na fanpage'u
MUZYKA NAD NOTECIĄ
(żeby obejrzeć - kliknij poniżej niebieskie logo FB! Konto nie jest wymagane)