Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego w Nakle nad Notecią w okresie od 02.09.2019 r. do 31.03.2020 r. realizuje projekt objęty grantem UŚMIECH DLA SENIORA. Celem realizowanego projektu jest pobudzenie aktywności mieszkańców obszaru LSR – osób niesamodzielnych (seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia) poprzez takie formy jak:
- wsparcie psychologiczne,
- warsztaty taneczne – terapia tańcem,
- warsztat teatralny – arteterapia,
- wyjazd integracyjno – kulturalny.
Uczestnictwo w zaplanowanych działaniach gwarantuje szereg korzyści, m.in.:
- zadbanie o kondycję,
- poprawa koordynacji,
- podtrzymanie witalności,
- utrzymanie właściwego stanu psychicznego,
- możliwość wyrażenia emocji,
- relaks,
- rozładowanie frustracji,
- zdobycie nowych znajomości,
- podniesienie samooceny i pewności siebie.
Celem projektu jest chęć zmniejszenia dysfunkcji wynikających z niesamodzielności wykonywania czynności dnia codziennego, jak i tych związanych z ograniczonym uczestnictwem w życiu społecznym. Wzrost aktywności społecznej podniesie jakość funkcjonowania w środowisku, które przyczyni się do wzrostu samooceny i poprawi samopoczucie Uczestników projektu.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zasady oraz kryteria rekrutacji dostępne są na stronie Organizatora, http://www.nok.naklo.pl/
Wszystkie niezbędne informacje, dokumenty aplikacyjne do wypełnienia oraz zapisy w Sekretariacie NOK, tel: 52 386 08 62 lub pod adresem nok@nok.naklo.pl
Uczestnicy zobligowani są do złożenia w wyznaczonym terminie, tj. 13 września 2019 r. formularza aplikacyjnego wraz z oświadczeniem o przetwarzaniu danych osobowych.
Projekt objęty grantem realizowany w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi 11 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Biuro projektu:
ul. Adama Mickiewicza 3
89-100 Nakło nad Notecią
nr tel.: 531 – 602 -727
adres e-mail: nok@nok.naklo.pl
Biuro czynne jest codziennie od 7:30 do 15:30
REKRUTACJA:
1.Rekrutacja uczestników realizowana będzie na obszarze LSR, tj. powiatu nakielskiego.
2. Zrekrutowanych zostanie 20 osób, przy czym każdy uczestnik będzie miał możliwość skorzystania z jednej z dwóch proponowanych form warsztatów tanecznych lub teatralnych oraz każdorazowo będzie mógł skorzystać z warsztatów psychologicznych oraz udziału w wyjeździe integracyjno-kulturalnych
3.Dokumenty rekrutacyjne będą ogólnodostępne w biurze Grantobiorcy oraz na jego stronie internetowej tj. www.nok.naklo.pl
4.Dokumenty rekrutacyjne będą mogły być składane osobiście w biurze Grantobiorcy lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Rekrutacja uczestników poprzedzona zostanie działaniami informacyjno-promocyjnymi, które w konkretny sposób przedstawią formy wsparcia i korzyści z udziału w danym zadaniu. Do działań tych może należeć np. informacje na stronie internetowej Grantobiorcy, ogłoszenia w lokalnych mediach, przekaz instytucji partnerskich.
5.Proces rekrutacji uczestników będzie zgodny z zasadą równości szans, płci i niedyskryminacji.
6.Zapewniony zostanie równy dostęp kobiet i mężczyzn do produktów i rezultatów projektu.
7.Zapewniony zostanie dostęp dla osób niepełnosprawnych (i ich asystentów), dla których zaplanuje się dodatkowe udogodnienia niwelujące bariery dostępu proponowanych form wsparcia, jeżeli w ramach projektu zostaną zapisane osoby niepełnosprawne.
KRYTERIA REKRUTACJI: OBLIGATORYJNE:
W projekcie mogą uczestniczyć osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a warunkiem zakwalifikowania uczestnika do projektu będzie:
- mieszkańcy Powiatu Nakielskiego (np. dokument tożsamości, zaświadczenie z właściwej instytucji, w skrajnych sytuacjach oświadczenie o zamieszkiwaniu)
- zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - osoby niesamodzielne ze względu na wiek (powyżej 65 roku życia) (np. oświadczenie o niesamodzielności, orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie lekarskie,) kryterium jest jednoznaczne z przynależnością do grupy defaworyzowanej wskazanej w LSR.
- osoby powyżej 65 roku życia (np. dokument tożsamości) d. osoba nie będąca uczestnikiem innego projektu objętego grantem (oświadczenie)
PUNKTOWE: a. Szczególne pierwszeństwo będą miały osoby spoza dużych ośrodków miejskich Powiatu Nakielskiego tj. z pobliskich wsi, małych miejscowości (np. dokument tożsamości, odpowiednie zaświadczenie lub oświadczenie)
- 1 pkt - mieszkaniec spoza dużych ośrodków miejskich Powiatu Nakielskiego,
- 0 pkt - mieszkaniec z dużych ośrodków miejskich Powiatu Nakielskiego (Szubin, Nakło, Mrocza, Kcynia)
W przypadku równej ilości punktów oraz z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o ostatecznym zakwalifikowaniu do udziału w projekcie zdecyduje kolejność zgłoszeń.
Warunkiem zakwalifikowania uczestnika jest:
- spełnienie przez uczestnika kryteriów rekrutacji uprawniających do udziału w projekcie, co jest potwierdzone właściwym dokumentem;
- uzyskanie danych o osobie fizycznej, tj. np.: płeć, status na rynku pracy, wiek, wykształcenie itp., potrzebnych do monitorowania wskaźników kluczowych oraz przeprowadzenia ewaluacji, a także zobowiązanie osoby fizycznej do przekazania informacji na temat sytuacji po opuszczeniu projektu;
- weryfikacja czy osoba nie jest już uczestnikiem innego projektu objętego grantem.