Zapraszamy nauczycieli, pracowników instytucji kultury, bibliotek, ngo, artystów na warsztaty dotyczące przygotowywania wniosków o dofinansowania.
19. 10. 2019r. Nakielski Ośrodek Kultury, Al. Mickiewicza 3.
Temat warsztatów:
Jak dobrze przygotować wniosek o dofinansowanie działań kulturalnych (7h)
Podczas warsztatów opowiemy o tym, jak dobrze przygotowywać wnioski o dofinansowanie działań kulturalnych. Opowiemy o logice pisania wniosków, jak dobrze zdefiniować problem i zaplanować trafne działania. Po co i z jakich danych korzystać przy składaniu wniosków o dofinansowanie działań kulturalnych, gdzie ich szukać oraz jak wykorzystywać dane zastane w procesie tworzenia i realizacji działań kulturalnych.
Główne zagadnienia, które zostaną poruszone podczas warsztatów:
- jak prawidłowo zdefiniować problem i cele projektu, jak zbudować drzewo problemu,
- zasady pisania wniosków (spójność, zgodność z wytycznymi, kompletność, język itp.),
- aktualne źródła finansowania działań kulturalnych,
- jak odnaleźć się w gąszczu danych i raportów z zakresu badań kultury oraz jak z nich korzystać.
Podczas warsztatów dokonamy przeglądu typowych błędów we wnioskach i popracujemy nad ich poprawą.
Prowadzący warsztaty:
Joanna Suchomska
socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii UMK. Realizuje badania społeczne dotyczące różnych obszarów funkcjonowania miast, w tym szczególnie przestrzeni publicznych. Ekspertka w projekcie PO WER 2.19 dotyczącym usprawniania procesów planowania przestrzennego poprzez wsparcie kilkudziesięciu samorządów miejskich i wiejskich w przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Moderatorka warsztatów, autorka publikacji dotyczącej partycypacji w planowaniu przestrzennym Przepis na plan. Narzędziownik (2018), badaczka i ekspertka w zakresie partycypacji w międzynarodowym projekcie
Krzysztof Ślebioda
trener (STOP) i edukator partycypacji obywatelskiej, koordynator wielu projektów PZRu, m.in. pierwszego projektu partycypacyjnego Fundacji - Partycypator Toruński. Absolwent programu Decydujmy Razem - Edukator partycypacji obywatelskiej. Opiekun merytoryczny 20 organizacji w całej Polsce w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Trener cyklu warsztatów w projekcie ?Uchodźcy mają głos - partycypator?. Ekspert ds. konsultacji w projekcie PO WER 2.19 dotyczącym usprawniania procesów planowania przestrzennego poprzez wsparcie kilkudziesięciu samorządów miejskich i wiejskich w przeprowadzeniu konsultacji społecznych.
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju - fundacja, od 2010 roku specjalizuje się w realizacji złożonych procesów partycypacyjnych w partnerstwie z lokalnymi samorządami i instytucjami publicznymi, prowadzeniu i wzmacnianiu dialogu społecznego. Zrealizowane projekty w tym obszarze to: Restart, Strefa Cukru, pilotaż programu dialogowego ?Razem o Łupkach?, Naprawmy To, Damy Rady, Masz Głos, Masz Wybór, Przepis na ulicę, Senior - Aktywny Mieszkaniec. PZR zrealizował także diagnozę lokalną oraz proces ewaluacji w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne realizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim w 2017 roku, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku w 2013 i Dom Muz w Toruniu w 2018 roku. W ostatnich trzech latach fundacja realizowała projekty i zlecenia związane głównie z rewitalizacją i partycypacją publiczną (przede wszystkim w obszarze kształtowania przestrzeni publicznej). Zespół PZR opracował kilka programów rewitalizacji: w Gminie Brok, Płużnica, Nowe, Wołomin, Lębork, dbając o szerokie zaangażowanie mieszkańców i innych interesariuszy. PZR wydał także cztery publikacje: Przepis na ulicę, Przepis na rewitalizację, Przepis na plan oraz Przepis na plan - narzędziownik, które stanowią w dużej mierze podsumowanie dotychczasowych doświadczeń organizacji.
Dla Uczestników przygotowane zostaną przekąski, a także ciepłe i zimne napoje.
Udział w warsztatach jest bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!
Niech ten dzień będzie doskonałą okazją do spotkania, zgłębienia wiedzy i zwiększenie szansy na otrzymanie dofinansowania w przyszłym naborze, który rusza już na początku 2020 roku.
Zapisy i więcej informacji:
Dominika Dubiela
tel: 531-602-727, email: dubieladominika@gmail.com
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Terenowy Dom Kultury program Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie 2019-2021
Operatorem projektu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko -Pomorskiego.