Pierwszy wykład UTW w semestrze letnim za nami.
21.02.2018 BembnistaLidia 940
grafika

 

 

 

     Honorowy Konsul Chorwacji, Pan Henryk Maciejewski podczas wtorkowego wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nakle, opowiedział o życiu i twórczości Jana Kiepury – śpiewaku (tenorze) urodzonym 16 maja 1902 roku w Sosnowcu.

     Wykładowca zwrócił uwagę, że Kiepura zasłynął nie tylko dzięki barwie głosu, ale także intensywności swoich występów. Znana była jego pracowitość, plotki głosiły, że Kiepura godzinami potrafił ćwiczyć jedną frazę, nim uznał, że osiągnął zadowalające go brzmienie. Zachowały się jedynie nieliczne nagrania, będące dokumentem perfekcjonizmu artysty, realizowane dla "Odeonu" i "Columbii", niektóre z nich można było wysłuchać podczas wykładu.

     Prelegent opowiedział również o żonie Kiepury, Marcie Eggert – węgierskiej sopranistce, która zmarła w wieku 101 lat i tym samym swojego męża i artystycznego partnera, Jana Kiepurę przeżyła prawie o pół wieku.

     Słuchacze uznali wykład za bardzo interesujący, nagradzając prelegenta brawami. W podziękowaniu za przyjazd do Nakła Pani Barbara Kunert w imieniu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku wręczyła konsulowi książkę.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
BIP-310x130.jpg
utw310x130.jpg
Nakielanki baner.png
nawwwbaner.png
NIK.jpg
Baner-pianino i keyboard v3.gif
Odwiedziło nas: 2224238 osób