"Agresja w języku" - wykład dla UTW
14.12.2017 BembnistaLidia 1522
grafika

 

 

„Agresja w języku” była tematem wtorkowego wykładu dla słuchaczy Nakielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego prelegentem był prof. UAD dr hab. Leszek Teusz, który twierdzi, że we współczesnej rzeczywistości z agresją językową i werbalną można spotkać się w najróżniejszych sytuacjach, począwszy od codziennej wizyty w sklepie, poprzez jazdę w pociągu, autobusie, czy w szkole, skończywszy na pobycie w domu. Zdaniem prof. Teusza najczęstszym i najbardziej rozpowszechnionym sposobem jej okazywania są z całą pewnością wulgaryzmy, natomiast łagodniejszą formą werbalnej przemocy jest lekceważenie często połączone z odmową np. wspólnego działania.

Prelegent zwrócił uwagę, że przykładem agresji językowej może być też ironia i tu podał przykład mówienia o kimś sprytnym i zaradnym „cwaniaczek”. Zwrócił uwagę, że dużą rolę w kontekście agresji słownej odgrywa nie tylko treść wypowiedzi, ale również jej forma.

Reasumując temat powiedział, że wszystko to świadczy o silnej mocy słów, które potrafią mocno wpłynąć na rzeczywistość społeczną i przy intencjonalnym użyciu, kreować stosunki społeczne zgodnie z wolą ich nadawcy.

Śmiało można stwierdzić, iż wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a kolejny już 9 stycznia. Serdecznie zapraszamy.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
BIP-310x130.jpg
utw310x130.jpg
nawwwbaner.png
NIK.jpg
Baner-pianino i keyboard v3.gif
Odwiedziło nas: 2356456 osób