Krajeńska kultura w greckim klimacie
02.08.2017 Michał Dubkowski 1624
grafika
Powiązane galerie:

Wiwaty, polki, walczyki, oberek, Cygan i Osa to tańce, oddające klimat polskiego folkloru, które za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” gościły na scenach 13. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Central Pieria w Grecji.

 

Podczas dwóch koncertów ZPiT „Krajna” zaprezentował bogactwo kultury krajeńskiej oraz lubelskiej. Jako jeden z nielicznych zespołów tańczył i śpiewał do muzyki wykonywanej na żywo przez kapelę. W festiwalowym repertuarze dominowały ludowe piosenki wywodzące się z regionu Krajna: „Niska chatka”, „Pod zielonym dębem”, „Siwy koń”. Podczas barwnych korowodów ulicami greckich miasteczek nie zabrakło jednak także takich utworów jak: „Szła dzieweczka do laseczka”, „Czerwone jabłuszko”, „Zasiali Górale” czy też „Czerwone jagody”, które razem z członkami Zespołu śpiewali polscy turyści.

 

Podczas pobytu w Grecji „Krajna” promowała krajeńską kulturę ludową nie tylko na scenie, ale również w hotelu, w którym nocowała, zarówno przez próby, jak i poprzez minikoncerty.

Dni wolne od występów członkowie Zespołu spędzili zarówno odpoczywając na plaży, zażywając kąpieli w Morzu Egejskim, poznając kulturę grecką, jak i przygotowując program na koncert z okazji 40-lecia powstania „Krajny”.

 

Udział Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” w 13. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Central Pieria w Grecji był możliwy dzięki dotacji uzyskanej przez Stowarzyszenie Krajna ze środków Powiatu Nakielskiego na realizację zadania: „Kultura krajeńska: z Polski do Grecji …”, w ramach którego przygotowywany jest także materiał edukacyjny o dziedzictwie regionu Krajna. Ponadto wyjazd ZPiT „Krajna” nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie Gminy Nakło nad Notecią.

 

Tekst: Monika Żydek
Fot. Patrycja Rynkiewicz

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
BIP-310x130.jpg
utw310x130.jpg
nawwwbaner.png
NIK.jpg
Baner-pianino i keyboard v3.gif
Odwiedziło nas: 2532868 osób